Przeszczepy dziąsłowe – pytania i odpowiedzi

Przeszczepy dziąsłowe – pytania i odpowiedzi

Recesja dziąsła to dolegliwość, która nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, włączając w to nadwrażliwość,  utratę zębów, czy zanik kości. Na szczęście medycyna w tym przypadku nie jest bezsilna i istnieją dwa sposoby leczenia występującej recesji: CTG i FGG. Jaka jest różnica między tymi zabiegami? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

 1. CTG, FGG. Co to znaczy? Jaka jest różnica miedzy tymi zabiegami?
  Przeszczep podnabłonkowej tkanki łącznej (CTG – Connective Tissue Graft) – Przeszczep tkanki miękkiej pobrany z podniebienia i wszyty pod dziąsło w miejscu biorczym, zwiększający jego grubość.
  Wolny przeszczep dziąsłowy (FGG – Free Gingival Graft) – Przeszczep tkanki miękkiej pobrany z podniebienia i wszyty w miejscu biorczym w formie „łatki”, poszerzający strefę dziąsła zrogowaciałego.
 2.  Kiedy należy poddać się zabiegowi?
  Poddanie się zabiegowi jest konieczne w przypadkach niedoboru tkanki dziąsła, czy to na grubość, czy wysokość. Jest to o tyle ważne, ponieważ recesja może prowadzić do poważniejszych schorzeń.
 3. Jak się przygotować do zabiegu?
   Bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem wykonać higienizację zębów oraz odbyć instruktaż prawidłowego ich szczotkowania, ponieważ recesja dziąseł może być spowodowana nieprawidłowym higieną jamy ustnej.
 4. Ile trwa zabieg?
  Zabieg trwa około godziny, należy jednak pamiętać, że czasami jest on połączony z inną procedurą. Wtedy czas jego wykonania naturalnie się wydłuża.
 5. Jak dużą powierzchnię można pokryć podczas jednego zabiegu?
  Podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym można pokryć dziąsło na długość 3-4 zębów. Jest to zależne od możliwości pobrania przeszczepu z podniebienia.
 6. Czy to boli?
  Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest praktycznie bezbolesny.
 7. Ile trwa gojenie miejsca biorczego?
  Gojenie dziąsła po zabiegu trwa od dwóch do czterech tygodni.
 8. Ile trwa regeneracja podniebienia?
  Samo gojenie trwa około miesiąca, kolejny raz przeszczep można pobrać z tego samego miejsca po upływie 3 miesięcy.
 9. Jakie są przeciwwskazania?
  Głównym przeciwwskazaniem jest ogólny zły stan zdrowia pacjenta. Innym z częstych problemów jest brak prawidłowej higieny jamy ustnej, wysoki wskaźnik INR, nieuregulowane RR, czy cienki biotyp kości.
 10. Ile to kosztuje?
  Koszt leczenia zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, czy konieczności wykonania dodatkowych procedur. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym cenniku. Link.