Pre- i postimplantacyjna higiena jamy ustnej przy użyciu szczoteczek sonicznych

Pre- i postimplantacyjna higiena jamy ustnej przy użyciu szczoteczek sonicznych

Zastosowanie implantów dentystycznych z roku na rok, staje się coraz popularniejszym uzupełnieniem protetycznym braków zębowych w praktyce stomatologicznej. Wraz z rosnącą liczbą pacjentów i zastosowanych rozwiązań implantologicznych, rośnie także konieczność utrzymania optymalnej higieny, która stanowi ważny czynnik zwiększający szansę na długoterminowy sukces leczenia.

Ważne jest, aby uświadomić pacjentom, jak ważna jest higiena okołoimplantacyjna oraz wszelkie zabiegi związane z błoną śluzową jamy ustnej, a w szczególności okolicy wszczepu. Z uwagi na materiał, z którego są wykonane (najczęściej tytan) oraz chropowatość ich powierzchni, implanty stanowią doskonałą retencję dla płytki nazębnej i biofilmu bakteryjnego. Prawidłowa higiena w znacznym stopniu może obniżyć ryzyko pojawienia się periimplantitis (zapalenie tkanek okołowszczepowych). U osób obciążonych chorobami ogólnymi ma to jeszcze większe znaczenie i wpływa na ogólny stan zdrowia.

Profesor Tomasz Gedrange wraz z współpracownikami rozwijają temat higieny okołoimplantacyjnej w jednej z najnowszych prac.

Na rynku jest wiele produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Szczoteczka do zębów stanowi tylko jeden z elementów pozwalających utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Dobór odpowiedniej szczoteczki ma kluczowe znaczenie, gdyż jest ona podstawowym narzędziem do usuwania biofilmu bakteryjnego, resztek pokarmowych i płytki nazębnej. Zaleganie płytki nazębnej nie tylko wpływa na stan zapalny dziąseł czy implantów, ale również ma swój udział w pojawianiu się recesji. Utrzymanie wskaźnika PI na niskim poziomie może również wpłynąć na cofanie się recesji, co wykazano w badaniach dotyczących szczoteczek elektrycznych. W czasie 3 miesięcy jej używania nastąpiło zmniejszenie recesji w miejscach jej występowania średnio o 2 mm i utrzymywało się w dalszych próbach kontrolnych do 12 miesięcy.

Wnioski: 

Higiena jamy ustnej, w związku ze stosowaniem implantów, zaczyna się już na etapie doboru systemu implantologicznego. Wraz z wykonaniem zabiegu implantacji pacjent powinien zostać poinstruowany o przestrzeganiu odpowiedniego reżimu higienicznego. Lekarz i higienistka powinni dobrać odpowiednie przybory w postaci szczoteczki sonicznej lub manualnej, jeśli pacjent jest w stanie utrzymać optymalną higienę przy jej stosowaniu. Osoby obciążone chorobami ogólnoustrojowymi oraz mniej sprawne manualnie powinny stosować tylko szczoteczki soniczne. Zabiegi domowej higieny muszą być uzupełnione o używanie płynu antyseptycznego z dodatkiem chlorheksydyny i szczoteczki międzyzębowej. Należy unikać nitki dentystycznej oraz ostrych metalowych narzędzi do higieny, które w przypadku implantów mogą skutkować zniszczeniem struktury wszczepu lub łącznika. Połączenie wszystkich metod oczyszczania znacząco zwiększa szansę powodzenia leczenia i wpływa na komfort pacjenta użytkującego nowoczesne rozwiązania współczesnej implantoprotetyki.

Zamieszczamy całą treść artykułu, zachęcamy do wnikliwego zapoznania się z problemem higieny, zwłaszcza pacjentów posiadających uzupełnienia w postaci implantów.

Pre- i postimplantacyjna higiena jamy ustnej – Ortodoncja Journal

 

Tomasz Gedrange, Filip Michalak, Marzena Dominiak, Andras Vegh, Amadeusz Kuźniarski