Recesja dziąsła to dolegliwość, która nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, włączając w to nadwrażliwość, utratę zębów, czy zanik kości. Na szczęście medycyna w tym przypadku nie jest bezsilna i istnieją dwa sposoby leczenia występującej recesji: CTG i FGG. Jaka jest różnica między tymi zabiegami? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.
- CTG, FGG. Co to znaczy? Jaka jest różnica miedzy tymi zabiegami?
Przeszczep podnabłonkowej tkanki łącznej (CTG – Connective Tissue Graft) – Przeszczep tkanki miękkiej pobrany z podniebienia i wszyty pod dziąsło w miejscu biorczym, zwiększający jego grubość.
Wolny przeszczep dziąsłowy (FGG – Free Gingival Graft) – Przeszczep tkanki miękkiej pobrany z podniebienia i wszyty w miejscu biorczym w formie „łatki”, poszerzający strefę dziąsła zrogowaciałego. - Kiedy należy poddać się zabiegowi?
Poddanie się zabiegowi jest konieczne w przypadkach niedoboru tkanki dziąsła, czy to na grubość, czy wysokość. Jest to o tyle ważne, ponieważ recesja może prowadzić do poważniejszych schorzeń. - Jak się przygotować do zabiegu?
Bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem wykonać higienizację zębów oraz odbyć instruktaż prawidłowego ich szczotkowania, ponieważ recesja dziąseł może być spowodowana nieprawidłowym higieną jamy ustnej. - Ile trwa zabieg?
Zabieg trwa około godziny, należy jednak pamiętać, że czasami jest on połączony z inną procedurą. Wtedy czas jego wykonania naturalnie się wydłuża. - Jak dużą powierzchnię można pokryć podczas jednego zabiegu?
Podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym można pokryć dziąsło na długość 3-4 zębów. Jest to zależne od możliwości pobrania przeszczepu z podniebienia. - Czy to boli?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest praktycznie bezbolesny. - Ile trwa gojenie miejsca biorczego?
Gojenie dziąsła po zabiegu trwa od dwóch do czterech tygodni. - Ile trwa regeneracja podniebienia?
Samo gojenie trwa około miesiąca, kolejny raz przeszczep można pobrać z tego samego miejsca po upływie 3 miesięcy. - Jakie są przeciwwskazania?
Głównym przeciwwskazaniem jest ogólny zły stan zdrowia pacjenta. Innym z częstych problemów jest brak prawidłowej higieny jamy ustnej, wysoki wskaźnik INR, nieuregulowane RR, czy cienki biotyp kości. - Ile to kosztuje?
Koszt leczenia zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, czy konieczności wykonania dodatkowych procedur. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym cenniku. Link.