Prawidłowa higiena jamy ustnej jest konieczna, by móc się cieszyć pięknym uśmiechem każdego dnia. Jest też nieodzownym elementem wspomagającym leczenie, przy zabiegach wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Oprócz szczotkowania, płukania, czy nitkowania zębów, warto zdecydować się na higienizację zębów, wykonywaną przez wykwalifikowany personel medyczny (higienistkę, bądź stomatologa). I właśnie higienizacji zębów dotyczy ten wpis z cyklu pytania i odpowiedzi.
1. Czym jest higienizacja zębów?
Higienizacja zębów to profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia nazębnego, płytki bakteryjnej, osadów, czy przebarwień.
2. Jakie są etapy higienizacji zębów?
Pełna higienizacja zębów jest zabiegiem czteroetapowym:
Scaling – polega na wyczyszczeniu zębów z twardych złogów kamienia, zwłaszcza z przestrzeni międzyzębowych i poddziąsłowych.
Piaskowanie – specjalnie przygotowana mieszanina wody, powietrza i drobin czyszczących, wypuszczana pod ciśnieniem, dokładnie doczyszcza zęby z pozostających osadów i części przebarwień.
Polerowanie – z wykorzystaniem specjalnych past polerskich oraz delikatnej szczotki higienistka poleruje zęby, usuwając ewentualny nalot.
Fluoryzacja – na sam koniec na zęby nakłada się fluorową piankę, która zabezpiecza je przed próchnicą.
3. Scaling, czy pełna higienizacja zębów?
Pełna higienizacja zębów jest zabiegiem kompleksowym – zęby zostają wyczyszczone ze wszystkich osadów oraz zabezpieczone przed powstawaniem próchnicy. Scaling, będąc składową pełnej higienizacji, nie daje tak dobrych rezultatów.
4. Czy higienizacja boli?
Higienizacja zębów powinna być bezbolesna, może jednak powodować pewien dyskomfort. W szczególnych przypadkach możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, dla zwiększenia komfortu pacjenta.
5. Jakie są przeciwwskazania?
Zabieg higienizacji może być wykonany prawie u wszystkich pacjentów. Są jednak pewne przeciwwskazania:
– ciąża (1 i 3 trymestr)
– głębokie kieszonki dziąsłowe
– astma
– opryszczka na ustach
– znaczne podrażnienie dziąseł
– rozrusznik serca (w przypadku scalingu ultradźwiękowego)
– odklejanie siatkówki oka (w przypadku scalingu ultradźwiękowego)
6. Kiedy pójść na higienizację?
Zabieg higienizacji powinien być wykonywany okresowo – 1 lub 2 razy do roku. Poza tym warto na niego się zdecydować, jeżeli zauważymy na zębach przebarwienia, których nie jesteśmy w stanie usunąć szczotkując zęby w domu. Poza tym zabieg higienizacji zalecany jest przed i po założeniu aparatu ortodontycznego oraz przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi.
7.Ile trwa taki zabieg?
Czas trwania zabiegu zależy indywidualnej sytuacji pacjenta. Zazwyczaj trwa od 30 do 60 minut.
8. Jakie są zalecenia po zabiegu?
Po zabiegu należy powstrzymać się od pokarmów barwiących (dieta biała) i kwaśnych przez jeden dzień. Zaleca się również wymianę szczoteczki na nową (bądź nową końcówkę szczoteczki elektrycznej). Warto też zaopatrzyć się w płukankę, bądź pastę redukującą podrażnienia dziąseł. A przede wszystkim należy stosować się do zaleceń higienistki.
9. Ile to kosztuje?
Koszt zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym cenniku.