Implanty – pytania i odpowiedzi

Implanty – pytania i odpowiedzi

Implanty stają się coraz popularniejsze i są coraz częściej wykorzystywane w przypadkach utraty własnego uzębienia. W tym artykule przedstawimy Państwu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ich specyfiki oraz zabiegu wszczepiania implantów.

 

  1. Czym jest implant i po co się go wszczepia?
    Implant to niewielka śruba, najczęściej wykonana z tytanu, która w swojej funkcji zastępuje korzeń zęba. Dzięki temu można na nim kontynuować odbudowę uzębienia, poprzez zamontowanie korony, mostu, czy protezy (w tym przypadku potrzebne będzie wszczepienie 2-6 implantów).
  2. Czy zawsze można wszczepić implant?
    Niestety nie. Pierwszym, głównym przeciwwskazaniem jest zły stan zdrowia pacjenta. Innym z częstych problemów jest zbyt mała objętość kości, do której implant ma być wprowadzony. Na szczęście kość można odbudować, w zależności od potrzeb, poprzez różne zabiegi (GBR, podniesienie dna zatoki, kość 3D).
  3. Jakie są etapy leczenia? 
    Na samym początku potrzebna jest wizyta konsultacyjna u chirurga stomatologa. W jej trakcie opracowywany jest plan leczenia, pacjent dowiaduje się o wszystkich wskazaniach i przeciwwskazaniach dla leczenia implantologicznego. Zazwyczaj konieczne jest również wykonanie zdjęcia CBCT.
    Drugim etapem jest zabieg chirurgiczny, podczas którego wszczepia się implant. Gojenie po zabiegu trwa około 2 tygodni.
    Etap trzeci to zamontowanie zaplanowanej odbudowy zęba (korona, most, proteza). Następuje ono zazwyczaj po 12 tygodniach, w zależności od sytuacji klinicznej możliwe jest jej wcześniejsze rozpoczęcie, a nawet odbudowa natychmiast po implantacji.
  4. Czy to boli?
    Zabieg wykonywanym jest w znieczuleniu miejscowym i jest praktycznie bezbolesny.
  5. Ile trwa zabieg?
    Zabieg pojedynczej implantacji trwa około godziny, należy jednak pamiętać, że czasami jest on połączony z inną procedurą (np. podniesieniem dna zatoki). Wtedy taki zabieg naturalnie się wydłuża. Warto zaznaczyć również, że podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym można wszczepić więcej niż jeden implant.
  6. Jaka jest trwałość implantów?
    W ogromnej większości przypadków implant zostają z pacjentem na całe życie.
  7.  Czy implant może się nie przyjąć?
    Takiej sytuacji nie można wykluczyć w 100%, ale przy obecnym stanie wiedzy oraz przy zastosowaniu materiałów najwyższej jakości, ten odsetek można zmniejszyć do minimum. Konieczność wykonania powtórnej implantacji zachodzi w znikomym procencie przypadków.
  8. Czy mając implant można bezpiecznie wykonać tomografię komputerową i rezonans magnetyczny?
    Tak. Obecna technologia pozwala na bezpieczne korzystanie z tego typu urządzeń przez pacjentów, którzy mają wszczepione implanty.
  9. Czy jest różnica w wyglądzie między koroną na implancie a zwykłym zębem?
    Poprawnie odbudowana korona na implancie zazwyczaj jest nierozróżnialna od zęba naturalnego. Należy pamiętać jednak, że w pewne sytuacje kliniczne (recesja dziąsła, czy kości) mogę sprawić, że odbudowana korona będzie wydłużona.
  10. Co to jest implantacja natychmiastowa? Kiedy się ją wykonuje?
    Implantacja natychmiastowa to zabieg wszczepienia implantu, który wykonuje się od razu po usunięciu korzenia zęba. Aby ją wykonać konieczne są prawidłowe warunki kostne, a przede wszystkim obecna blaszka przedsionkowa.
  11. Ile to kosztuje?
    Koszt leczenia zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, użytego systemu, czy konieczności wykonania dodatkowych zabiegów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym cenniku.Cennik usług stomatologicznych